РОЗДІЛ 2
ОБ'ЄКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА МЕТОДИКИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
2.1. Кліматично-географічні умови проведення досліджень
Місто Суми знаходиться в лісостеповій зоні, на південно-західній окраїні Середньоєвропейської Центральної височини, в основному на правому високому березі ріки Псел - першого притоку Дніпра.
Територія лісостепу в цілому рівнинна, широко хвиляста. Вододіли у вигляді плато, схили сильно порізані ярами, балками. Таке розчленування території відбувалося під впливом водних потоків під час танення льодовика, а також і в значно пізніший період, коли деревна рослинність відступила в знижені місця чи була вирубана, а на відкритій розораній поверхні активізувались руйнівні ерозійні процеси [127].
Протягом року переважають вітри південно-східного й північно-західного напрямків. У холодну частину року (з листопада по квітень) переважають вітри південно-східного напрямку, у теплу частину року (з травня по жовтень) переважають вітри північно-західного, частково західного й південно-західного напрямків.
Середня річна швидкість вітру за даними метеостанції, що перебуває на відкритому місці, складає 4,8 м/с. 70% від всіх випадків вітру в середньому за рік доводиться на штилі й вітри зі швидкістю до 5 м/с включно.
За даними метеостанції Суми найбільші швидкості вітру спостерігаються при вітрах західного, північно-західного й східного напрямків (рис. 2.1).
У середньому за рік за даними метеостанції спостерігається 507 мм опадів. Найбільша кількість опадів випадає в літні місяці, найменше - узимку.
Рис. 2.1. Основні кліматичні показники Сумської області (середні за даним метеостанції Лебедин)
Перехід від одного сезону року до другого відбувається поступово. На Сумщині початок зимового періоду спостерігається в 3 декаді листопада. Середня температура грудня -5?С, січня - близько -8?С, лютого - біля -6?С. Взимку часто спостерігаються відлиги. Зимові опади нерідко можуть випадати у вигляді дощу. Середня дата утворення сталого снігового покриву 15 грудня. Тривалість періоду зі сталим сніговим покривом 90 - 100 днів, середня висота снігового покриву за зиму складає 0,14 м. Середня дата початку сніготанення - 28 лютого. Тривалість сніготанення в середньому становить 19 днів.
Початок весни спостерігається наприкінці другої декади березня, а кінець відбувається в 2 декаді травня. Весна триває близько 2-х місяців. В другій декаді квітня відбувається стійкий перехід середньодобової температури через +10оС. Навесні на поверхні ґрунту бувають приморозки. Найпізніша дата останнього весняного приморозку припадає на 23 травня, найраніша - на
2 квітня, середня - на 22 квітня.
Літо починається в 3-й декаді травня і закінчується на початку вересня, коли середньодобова температура переходить через межу +15оС в сторону зниження. Літній період триває в середньому 107 днів. Середньомісячні температури літа перевищують +18оС. Максимальні температури в окремі роки сягають 36 - 38оС. Протягом літнього періоду випадає 200 - 250 мм опадів. За рік буває в середньому 26 - 30 днів з грозами, які супроводжуються зливами, іноді градом. Нерідко бувають і тривалі бездощові періоди, що призводить до посух.
Початок осені відбувається в 2-й декаді вересня - 1-й декаді жовтня, а кінець - в третій декаді листопада. Загальна тривалість осені близько 50 днів. Перші осінні заморозки спостерігаються 15 вересня, середні - 7 жовтня, найпізніші - 13 листопада [128].
Із загальної кількості опадів приблизно 3/4 доводиться на рідкі опади й по 12 - 13% на тверді й змішані.
У середньому за рік спостерігається 160 днів з опадами. Особливо часто опади випадають узимку, але вони переважно дрібні.
У лісостепу Сумщини переважають широколистяні, широколистяно-соснові й соснові ліси, лучні степи і остепнілі луки, болота та заплавні луки.
Ґрунтовий покрив лісостепу склався під впливом характерних для нього природних факторів ґрунтоутворення та їх взаємодії. Це помірно континентальний клімат переважно з нейтральним балансом вологи і періодичним промивним режимом, ґрунтоутворювальна порода - карбонатний льос, розчленований ерозією, широкохвилястий рельєф, польова і лісова рослинність та інтенсивна діяльність людини.
У ґрунтовому покриві південних районів Сумської області переважають сірі лісові ґрунти (рис. 2.2). Підзона сірих лісових ґрунтів знаходиться південніше підзони дерново-підзолистих ґрунтів або північніше вилугуваних чорноземів. А тому північний підтип ясно-сірих лісових ґрунтів за своїми властивостями дуже подібний до дерново-підзолистих, а південний тип темно-сірих ґрунтів - до опідзолених і вилугуваних чорноземів.
При розкладі органічних решток утворюються значно складніші високомолекулярні гумусні кислоти, серед яких значна частина гумінових. Розчинні кислоти нейтралізуються продуктами розкладу лісової підстилки, тому процес опідзолення виражений порівняно слабо і верхній гумусний горизонт формується більш інтенсивно.
Сірі лісові ґрунти збіднені на органічну речовину і вміст гумусу в них складає 1,1 - 1,34%. Реакція ґрунтового розчину змінюється від кислої (рН 5,5) до нейтральної (рН 7). Гідролітична кислотність складає 1,8 мг-екв на 0,1 кг ґрунту. Сума ввібраних основ - 0,28 - 0,34 мг-екв на 1 кг ґрунту, тобто ґрунти мало насичені основами, ступінь насиченості складає 48%. Ґрунти бідні на рухомі форми поживних речовин [129].
Невеликий вміст гумусу, низька насиченість основами, кислотність ґрунту сприяють переходу важкодоступних форм важких металів у легкодоступні, підвищують їх рухомість, а отже, і доступність для рослин [130].
Гідрологічні умови Сумщини характеризуються близьким заляганням ґрунтових вод переважно на глибині 1,8 - 3,2 м. Іноді, особливо в понижених
Рис. 2.2. Карта ґрунтів Сумської області
місцях, вони підходять до поверхні, зумовлюючи заболоченість великих територій і розвиток болотного типу ґрунтів [131].
Водний режим ґрунтів перебуває у прямій залежності від клімату та ре